Colliers logoColliers

12. 5. 2022

Výběrem barev v kanceláři lze zlepšit efektivitu, podnítit kreativitu i umožnit dobití baterek

Barvy ovlivňují náš každodenní život a působí nejen na naše psychické rozpoložení, ale také na fyziologické stavy těla. Využití psychologie barev při návrzích a tvorbě nových kanceláří tak může zaměstnancům pomoci nejen zvýšit efektivitu a produktivitu vykonávané práce, ale také podnítit kreativitu anebo umožnit dobít energii a zklidnit mysl. V neposlední řadě je práce s barvami důležitá také pro osoby se zrakovým hendikepem, neboť jim umožňuje snadnější orientaci v prostoru.

 

Pracovní procesy jsou dnes natolik složité, že lze jen těžko sledovat, zda je pokles nebo zvýšení produktivity způsoben vizuálními podněty. Přesto mezi psychology, designéry i managementem firem panuje shoda, že barevná pracoviště mají tendenci zvyšovat výkon více než pracoviště s pouhými neutrálními barvami. „Architekti, designéři i samotní zaměstnavatelé by při návrzích a následné tvorbě nových kanceláří měli brát v potaz barevné rozvržení prostoru. Využít lze například známou teorii britské výzkumnice Angely Wright, která popisuje souvislosti mezi barevnými skupinami a typem osobnosti,“ říká Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory ze společnosti Colliers, s tím, že poznatky z této studie jsou dnes běžně využívány například k odhadům reakcí zákazníků na barvy v logu, reklamě nebo komunikačních prostředcích.

 

Ohnivé barvy podporují kreativitu i produktivitu

 

Podpořit produktivitu či kreativitu v kancelářích lze hned několika barvami. Jednou z nich je například žlutá, která dodává energii, zlepšuje paměť, stimuluje myšlení a podporuje schopnost učit se. Pomáhá také udržovat pozornost, což se hodí zejména pro školící místnosti. Vhodnější je však spíše do větších prostor, v těch menších může působit méně příjemně a navozovat i pocity úzkosti. Produktivitu a chuť k práci dokáže posílit překvapivě také barva hnědá. Díky svému spojení s přírodou navozuje pocit přirozenosti a emoční stability. Energii pak jednoznačně dodává červená barva, která zvyšuje výkon a dynamičnost, posiluje komunikaci a kreativní myšlení. Do červených odstínů je ideální ladit zejména meetingové místnosti, kde je třeba krátkého a maximálního soustředění. K docílení kýženého efektu je však třeba všechny zmíněné barvy kombinovat se světlejšími či neutrálními tóny a myslet na přísloví, že méně je někdy více.

 

Modrá a zelená přináší zklidnění a uvolnění

 

Nejoblíbenějšími barvami jsou dle studie The Effects of Colour in Work Environment zelená a modrá. Tyto studené barvy vyskytující se v přírodě mají především uklidňující a relaxační účinky, a proto by neměly v kancelářích chybět. V oblasti podnikání si volí modrou celá řada společností především z oblasti technologií a financí. Kromě toho, že navozuje klid a snižuje stres, se hodí i pro dlouhodobé přemýšlení a kanceláře s omezeným přísunem denního světla. Podobně antistresové účinky přináší do kancelářského prostředí také barva zelená, která v lidech evokuje harmonii, pohodu, zklidňuje tělo i mysl a blahodárně působí na unavené oči.

 

Kombinování je zásadní

 

Kombinace studených a teplých barev je zásadní a ukazuje pozitivní dopad na produktivitu celého týmu. Jinak tomu není ani v případě barev neutrálních, tedy bílé, šedé či béžové. Přestože lidé často považují bílou za nejméně rušivou a minimalistickou, dle průzkumu Color and Visual Comfort dělají pracovníci v bílých kancelářích více chyb než v prostředí barevném. Tyto světlé neutrální barvy se tak ideálně hodí ke kombinaci s ostatními výraznějšími odstíny. Volba dvou barev však není nutností, do barevného schématu lze samozřejmě přidat i další.

 

Kontrasty pro zrakově hendikepované

 

Správná volba barev je důležitá i pro pracovníky se zrakovým hendikepem, ocení zejména vizuálně kontrastní úpravy. „Barva podlahy by měla být kontrastní vůči stěnám, výrazně odlišené od stěn by měly být i dveře a nábytek, kde se doporučuje mít kontrastní madla odlišená od dekoru nábytku. Pro jejich bezpečný pohyb po pracovišti je pak nutné i označit překážky, skleněné plochy, schodiště či různé hrany. S orientací jim pomáhají také vodící čáry na podlaze,“ vysvětluje Jana Vlková. V případě kombinace podlahových krytin by dle ní měl být kontrastní i přechod mezi nimi. Kontrasty by měly být dodrženy také při výběru nábytku, který barevně nesmí splývat se zemí. V případě prosklených ploch je vhodné zvolit kontrastní polep, který zabrání náhodnému nárazu do skla a následnému úrazu.

 


 

zpět