Colliers logoColliers

Informace o trhu

Globální realitní trh by se měl stabilizovat

Třetí výroční studie Global Investor Outlook společnosti Colliers zkoumá očekávaný vývoj na trzích s komerčními nemovitostmi: náladu investorů, zájem o aktiva různého typu, příležitosti i různé strategie pro rok 2023. Závěry vycházejí z řady hloubkových rozhovorů s našimi odborníky na kapitálové trhy a z průzkumu mezi více než 750 investory po celém světě.

Q4 2022: Pražský trh zaznamenal silnou poptávku, nová výstavba však stagnuje

Prague Research Forum (PRF) zveřejňuje údaje o trhu s kancelářskými prostory za čtvrté čtvrtletí roku 2022. Členy PRF jsou společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank a Savills, které sdílejí základní informace o kancelářském trhu v Praze za účelem poskytování co možná nejúplnějších, nejpřesnějších a nejtransparentnějších dat o jeho vývoji.
Činnost Prague Research Fora podporuje instituce RICS.

Změní metaverse trh s nemovitostmi?

Nastupující technologie metaverse, tedy síť 3D virtuálních světů navázaná na fyzický svět prostřednictvím rozšířené či smíšené reality, otvírá řadu příležitostí i firmám podnikajícím v sektoru nemovitostí. Očekává se, že metaverse bude v roce 2030 v určité podobě používat až 5 miliard lidí. Vlastníci nemovitostí, kteří přijmou virtuální svět, mohou tímto způsobem získat nové zdroje příjmů. Naopak těm, kteří se rozhodnou novou technologii ignorovat, potenciálně hrozí snížení hodnoty jejich nemovitostí.

TZ Colliers - Brněnský kancelářský trh je připraven na expanzi svých nájemců i příchod nových investorů

PRAHA, 13. PROSINCE, 2022 - Brno za uplynulé dvě dekády změnilo svou tvář. Díky silnému rozmachu firem z oboru podnikových a IT služeb či center výzkumu a vývoje v současnosti ve městě existuje celkem 635 900 metrů čtverečních kanceláří. Brněnský Spielberk či centrum města kolem Vlněné ulice se staly domovem firem, kde vznikají vyspělé technologie a inovace světového byznysu. Město se chystá na jejich expanzi – k aktuálně neobsazeným 70 900 m2 moderních kancelářských prostor brzy přibude nabídka nových téměř 100 tisíc m2.

Jak ovlivní navrhovaná novela stavebního zákona komerční nemovitosti?

Josef Stanko: Stavebnictví je ze své podstaty pomalý byznys. Velmi stabilní, je potřeba dodat. Avšak i tahle téměř neotřesitelná stabilita je poslední dobou těžce zkoušena další z mnoha nejistot. Tou poslední je nový stavební zákon, lépe řečeno jeho navrhovaná věcná novela. Nejsem právník ani developer, abych zde hodnotil kvalitu paragrafů nebo konkrétní dopady na stavební řízení. Chci se zamyslet nad tím, co „noha na brzdě“ v developmentu nemovitostí znamená pro trh. A proč jsou komerční nemovitosti důležité.

Jsou vaši lidi v pohodě? Psychiku zaměstnanců lze podpořit i úpravou pracovního prostředí

Jana Vlková: Rostoucí počet lidí se v dnešní době potýká se stresem a psychickou nepohodou. Do značné míry za růstem těchto problémů stojí izolace a nejistota v době pandemie, současný tlak na výkon a obavy z budoucnosti však hrají také svou roli. Jak podpořit psychické zdraví zaměstnanců? Dle expertů z Colliers pomůže i správná úprava pracovního prostředí.

Jak snížit náklady na provoz kancelářských budov

Jana Vlková: Obrovský nárůst cen elektřiny a zemního plynu se stává realitou a představuje pro majitele a správce kancelářských budov značnou rozpočtovou výzvu. Tyto náklady se mohou pro rok 2023 v některých případech zvýšit až řádově. Existují však způsoby, jak je optimalizovat.

Ve 3. čtvrtletí 2022 nebyla zahájena výstavba žádné kancelářské budovy

Prague Research Forum (PRF) zveřejňuje údaje o trhu s kancelářskými prostory za třetí čtvrtletí roku 2022. Stálými členy PRF jsou společnosti CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL a Knight Frank. Spolu s přidruženým členem, společností Savills, sdílejí členové základní informace o kancelářském trhu v Praze za účelem poskytování co možná nejúplnějších, nejpřesnějších a nejtransparentnějších dat o jeho vývoji. Činnost Prague Research Fora podporuje instituce RICS.

Čtyři základní zóny, bez kterých se dnešní kanceláře neobejdou

Moderní firemní kanceláře by měly reflektovat potřeby dnešních zaměstnanců a nových způsobů práce nejen svým vybavením, ale také rozložením. V ideálním případě by se kanceláře měly dělit na čtyři základní zóny. První z nich by měla poskytovat ticho a klid pro soustředěnou práci, druhá umožňovat spolupráci mezi týmy, třetí být k dispozici pro odpočinek, relaxaci a třeba i zábavu a čtvrtá nabízet prostor pro každodenní komunikaci. Víte, kolik prostoru které zóně vyčlenit a proč?

TZ Colliers - Pražský kancelářský trh Q2 2022

PRAHA, 7. ZÁŘÍ, 2022 - Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum pražského kancelářského trhu za 2. čtvrtletí 2022. Míra neobsazenosti se dle něj nezměnila a zůstala na stejné hodnotě jako v předchozím čtvrtletí. Naopak nájemné či poplatky za služby dále rostou. Objem čisté realizované poptávky je přesto nejvyšší od konce roku 2019.

Týmy Workplace Advisory a Office Agency v Colliers povede nově Jana Vlková

PRAHA, 1. SRPNA, 2022 - Česká pobočka Colliers v rámci rozšíření a vylepšení zákaznických služeb v segmentu kanceláří a péče o nájemce spojuje od srpna 2022 řízení oddělení Workplace Advisory (WPA) a Office Agency (OA) - (Landlord / Brokerage / Tenant Representation) pod jedno vedení. Řízení se ujímá Jana Vlková, která byla dosud zodpovědná za tým WPA, ke kterému se vrací s dlouholetými zkušenostmi a vynikajícími vztahy s klienty. Petr Žalský, který vedl oddělení Office Agency od srpna 2018, zůstává členem oddělení a bude se intenzivněji věnovat požadavkům lokálních a korporátních klientů Colliers.

Jak bojovat s únavou a zvýšit produktivitu? Pomůže dostatek přirozeného světla a volba vhodného osvětlení kanceláře

Osvětlení na pracovišti má vliv na náš fyzický i psychický stav. Správně zvolená světla totiž dokáží zvýšit produktivitu i zamezit nepříjemnému pálení oči či bolestem hlavy. Mezi rozhodující parametry při výběru patří nejen barva a intenzita světla, ale také jejich typ. Správný výběr centrálního i stolního osvětlení je totiž zásadní.

Biofilní design je trendem při tvorbě kancelářských prostor

Pobytem uvnitř budov tráví lidé až 90 % svého času. Zatímco doma si dokáží prostředí přizpůsobit svým preferencím, v zaměstnání často musí fungovat při umělém osvětlení, využívat řadu elektronických zařízení a dýchat klimatizovaný vzduch. To vše má negativní vliv na zdraví, a to zejména psychické. Pomoci dokáže tzv. biofilní design, který se stává zejména při návrzích a zařizování kanceláří velkým trendem. Přibližuje totiž pracovní prostředí přírodě, která má na psychiku i zdraví blahodárný vliv.

Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na předpandemickou úroveň

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum pražského kancelářského trhu za 1. čtvrtletí 2022. Dle něj došlo k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celou Prahou. Hrubá realizovaná poptávka však zaznamenala meziroční nárůst o 44 %, a vrátila se tak na předpandemickou úroveň. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.